Yakıt Tüketimi Hesaplama – Nasıl Hesaplanır?

Artan yakıt fiyatları sonrasında, ister benzin isterse dizel olsun tüm araç sahipleri yakıt tüketimi hesaplaması yapmayı istiyor. Araçlarda yakıt tüketimi hesaplama işlemi biraz kafa karıştırıcı olsa da aslında gayet basit bir hesaplama yöntemi vardır. En kolay şekilde yakıt tüketimi nasıl hesaplanır?

Yakıt Tüketimi Hesaplama

Yakıt tüketimi hesaplama işlemi yapılırken birkaç alternatif yöntem bulunur. Bu yöntemlerden en sağlıklısı aracın deposunu doldurup, şehir içi veya şehir dışı 100 KM yol yaptıktan sonra tekrar depoyu aynı akaryakıt istasyonunda aynı pompada doldurmaktır. Gerek pompanın basınç değeri gerekse istasyon farkının olmaması için her zaman aldığınız istasyondan yakıtı almanız gerekmektedir.

Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır? Araçlarda Yakıt Tüketimi Hesaplama

Şehir İçi Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

İlk olarak yapmanız gereken işlem aracınızın deposunu tamamen doldurmaktır. 55LT yakıt deposu olan bir aracı, pompa atana kadar doldurun. Bunun için her zaman kullandığınız veya kalitesine güvendiğiniz bir akaryakıt istasyonuna gitmeniz en doğrusu olacaktır. Ödeme yaptıktan sonra verilen fişi saklayınız.

İkinci işlem kilometre sayacını sıfırlamanızdır. Yakıt tüketimi hesaplama için akaryakıt istasyonundan çıkmadan hemen önce de sayacı sıfırlayın. Artık aracınız, şehir içi 100KM kadar kullanmaya hazır durumdadır. Aracınızı, kilometre sayacı tam 100 olana kadar kullanın. Akabinde tekrar aynı akaryakıt istasyonuna ve yakıt aldığınız aynı pompaya giderek tekrar doldurun ve ödeme yaptıktan sonra fişinizi alın. Şehir içi yakıt tüketimi hesaplama işleminde son aşamaya geldik. Aldığınız bu fişi kontrol edin kaç lira ve kaç litre yakıt aldığınıza bakın. Bunu bir örnek ile anlatmak gerekir ise 100KM yol sonrasında tekrar depoyu doldurdunuz ve aracınız 7,20₺ litre fiyatı üzerinden 8,5lt benzin aldı. Hesaplama şu şekilde: Yakıtın Litre Fiyatı (7,20₺) x Toplam Alınan LT(8,5) = 61,2₺. Bu 61,2₺ aracınızın 100 kilometrede tükettiği benzin demektir. 61,2₺ / 100KM Gidilen Yol = 0,61 Kuruş bu ise aracınızın şehir içi yakıt tüketiminde 100 kilometre mesafede 0,61 kuruş yaktığına denk gelir.

İlgili Yazı:  Vizyona Girecek Filmler 2019

Şehir Dışı Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Şehir dışı yakıt tüketimi hesaplama işleminde ise aynı formülü uyguluyoruz. Bu sefer yine yolculuğa başlamadan önce depomuzu dolduruyoruz ve gidebildiğimiz yere kadar gidiyoruz. En son parça parça alınan yakıtların fişlerine bakıyor ve sayacımızı kontrol ediyoruz. Örneğin 800 KM yol yaptıktan sonra alınan yakıtı toplayın, üstte verilen gibi önce litre ile çarpın daha sonra gidilen yola bölün. Şehir dışı yakıt tüketimi hesaplamada dikkat edilmesi gereken tek nokta sürekli aynı marka akaryakıt istasyonundan yakıt almaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir