Ustalık Belgesi Nasıl Alınır 2019

USTALIK BELGESİ NEREDEN ALINIR?

imalat esnasında karşılaşılabilecek problemleri analiz edebilen, düşüncelerini yazılı, sözlü ve resim ile izah edebilen; üretimle alakalı pratik hesaplamaları yapabilen kişiye, bu yeterliliğe sahip kişilere verilen mesleksel yeterlilik vesikasına de Ustalık belgesi denir. Ustalık vesikasına sahip olanlar veya bunları iş yerlerinde çalıştıranlar bağımsız iş yeri açabilir. Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, MYK Vesikası, Mesleksel Orta öğretim Mezuniyet Vesikası ve Ustalık Vesikasına sahip olanlar çalışabilirler. Ustalık vesikasını nasıl alırım diye düşünenler için ayrıntılı bir izah yazdık.

Bu belge, önceden Ulusal Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne Bağlı olan ancak kısa müddet önce 6764 Sayılı yasayla Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesine alınan Mesleki Eğitim Merkezlerinden (Çıraklı Eğitim Merkezi) alınır.

USTALIK BELGESİNİ KİMLER ALABİLİR ?

Ustalık belgesini, Aynı meslek dalında kalfalık belgesine sahip olanlar, aynı meslek dalında meslek lisesi mezunu olanlar ve bir meslek dalında ilkokul mezunlarının toplam 11 sene, lise ve üstü mezunların ise toplam 8 yıl alakalı meslekte fiilen çalıştıklarını SOSYAL GÜVENLİK KURUMU Hizmet Dökümü ile belgeleyenler ustalık imtihanlarına girerek vesika alabilirler.

Ayrı olarak, Ulusal Eğitim Bakanlığınca belirleyen meslek dallarında çalışmakta olup, bakanlıkça duyuru edilecek tarihten itibaren üç ay içerisinde danışanlardan;18 yaşını doldurmuş olanlar direk,16 yaşını doldurmuş olanlar kapsam ve müddetleri Bakanlıkça belirlenecek eğitime tabi tutulduktan sonra, Kalfalık sınavlarına alınırlar. Sınavlarda başarılı olanlara kalfalık vesikası verilir. Kalfalık vesikasını almış olup 22 yaşını doldurmuş olanlara ustalık sınavlarını muvaffak olmaları koşulu ile ustalık vesikası verilir. Lise eşiti mesleksel ve teknik öğretim müesseselerinden 1985 – 1986 öğretim senesi sonuna kadar mezun olanlara; Direk ustalık vesikası verilir. En az üç sene müddetli mesleksel ve teknik orta öğretim müesseselerinden veya mesleksel ve teknik eğitim okul ve müesseselerinden mezun olanlar, Bakanlıkça tertip eden ustalık eğitim kurslarına katılabilecekleri gibi direk da ustalık imtihanlarına girebilir.

İlgili Yazı:  Nasıl Pasaport Alırım? Başvurusu Nasıl Yapılır? 2019

Ustalık Belgesi Almak Ne Kadar Sürer?

ustalık belgesi nasıl alırım

Çalışmışlık belgeleyerek eşitlik yoluyla müracaatta Kalfalık Vesikası için, ilk müracaattan itibaren takriben 1-2 ay eşitlik süreci,1 ay imtihan süreci ve 1 ay da vesika basılma süreci olacağından en az 3-4 ay gibi bir müddet almaktadır. Ustalık Vesikası için bir sonraki imtihan dönemi beklenmesi gerekmektedir. Şubat ayında kalfalık belgesini alan haziran ayında ustalık sınavına girerse eşitlikle beraber toplamında müddet Ocak-Temmuz arası olacaktır ki bu da en az 6 ay demektir.

Eşitlik Nedir? Nasıl Yapılır?

3308 Sayılı Mesleksel Eğitim Yasasının 35. Maddesine göre bir meslek dalında belirli bir süre çalışmış olanların bu süreyi SOSYAL GÜVENLİK KURUMU Hizmet dökümü ile belgelemeleri koşuluyla Mesleki (Çıraklık) Eğitim Merkezlerine eşitlik müracaatı yaparak önce kalfalık sonrada Ustalık Sınavlarına doğrudan girerek belge alabilirler.

Konuyu bir örnekle izah edelim: İnşaat Teknolojisi Alanı, Betonarme Demir, Kalıpçılık ve Çatıcılık Meslek dalında Ustalık belgesine ihtiyacı olan kişi; İlkokul mezunu ise 11 yıl, lise ve üstü mezun ise 8 yıl bu meslekte çalışmış olması gerekir. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU Hizmet dökümü, Merkezden alacağı Eşitlik Formu, Kimlik Fotokopisi, Mezuniyet Fotokopisi, bir adet resim ve sıhhat raporuyla birlikte en yakın Mesleki Eğitim Merkezine müracaatta bulunacak. Alakalı evraklar Şehir Eşitlik Komisyonunda incelenerek uygun görülürse, ilk olarak “Kalfalık sınavına girmesi başarılı olması vaziyetinde Ustalık Sınavına girmesi” şeklinde Eşitlik Belgesi verilecek. Bu Eşitlik belgesi ile ister aynı Merkezde isterse değişik Merkezlerde Sınav müracaatı yaparak Kalfalık Ustalık sınavlarına girilebilir.

Ustalık Belgesine Sahip Kişiler Eğitim Verilebilir mi?

Ustalık Belgesine olanlar kendi alanlarında ders ve eğitim veremezler. Ancak Ustalık yeterliğini kazanmış olanlar Bakanlıkça açılacak iş pedagojisi kurslarını başarıyla bitirdikleri takdirde kendilerine usta öğreticilik belgesi verilir. Bu Belgeyle kendi mesleklerinde eğitici olarak görev alabilirler. Bir iş yerinde çırak/kalfa çalışabilmesi için o iş yerinde kesinlikle çırak/kalfanın pratik eğitiminden mesul olacak usta öğretici belgesi sahibi bir usta öğretici bulunmalıdır. Usta Öğreticilik Kurslarıyla alakalı, sınıf açılacak sayıya erişildiğinde (en az 12 kişi) mesleki eğitim merkezi tarafından kurs başlatılır. Kursa katılım asaldır. Dersin 4/1 devamsızlık yapan başarısız olur. Kurs programı toplam 40 saatlik 8 dersten oluşmaktadır. Kurs nihayetinde yapılan imtihanda başarılı olanlara Usta Öğreticilik Kurs Vesikası verilir.

İlgili Yazı:  Instagram Takipçi Satın Alma Nasıl Olur? 2019

Ancak Ustalık yeterliğini kazanmış olanlar Bakanlıkça açılacak iş pedagojisi kurslarını başarıyla bitirdikleri takdirde kendilerine usta öğreticilik belgesi verilir. Bu Belgeyle kendi mesleklerinde eğitici olarak görev alabilirler. Bir iş yerinde çırak/kalfa çalışabilmesi için o iş yerinde kesinlikle çırak/kalfanın pratik eğitiminden mesul olacak usta öğretici belgesi sahibi bir usta öğretici bulunmalıdır. Usta Öğreticilik Kurslarıyla alakalı, sınıf açılacak sayıya erişildiğinde (en az 12 kişi) mesleki eğitim merkezi tarafından kurs başlatılır. Kursa katılım asaldır. Ders saatinin dörtte birinden fazla devamsızlık yapan başarısız olur. Kurs programı toplam 40 saatlik 8 dersten oluşmaktadır. Kurs nihayetinde yapılan imtihanda başarılı olanlara Usta Öğreticilik Kurs Vesikası verilir.

Ustalık Belgesine Sahip olan kişiler kendi alanlarında eğitim veremezler. Ancak Ustalık yeterliğini kazanmış olanlar Bakanlıkça açılacak iş pedagojisi kurslarını başarıyla bitirdikleri takdirde kendilerine usta öğreticilik belgesi verilir. Bu Belgeyle kendi mesleklerinde eğitici olarak görev alabilirler. Bir iş yerinde çırak/kalfa çalışabilmesi için o iş yerinde kesinlikle çırak/kalfanın pratik eğitiminden mesul olacak usta öğretici belgesi sahibi bir usta öğretici bulunmalıdır. Usta Öğreticilik Kurslarıyla alakalı, sınıf açılacak sayıya erişildiğinde (en az 12 kişi) mesleki eğitim merkezi tarafından kurs başlatılır. Kursa katılım asaldır. Ders saatinin dörtte birinden fazla devamsızlık yapan başarısız olur. Kurs programı toplam 40 saatlik 8 dersten oluşmaktadır. Kurs nihayetinde yapılan imtihanda başarılı olanlara Usta Öğreticilik Kurs Belgesi verilir.

TAZMİNATIMI NASIL ALIRIM ? OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir