Tazminatımı Nasıl Alırım?

Hala Tazminatınızı Almadınız mı ?

Tazminatımı almak için ne yapmalıyım; İşçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılması vaziyetinde İş Yasayı kararları uyarınca patron tarafından o işyerinde çalıştığı müddet için yapılan ödemedir. Kıdem tazminatının hak edilebilmesi için aynı iş yerinde en az bir sene süreyle çalışılmış olmalıdır. İhbar tazminatı ise; iş sözleşmesinin işçi veya işveren tarafından sonlandırılması halinde işçinin işyerindeki çalışma süresine göre ya belirli bir süre öncesinden bildirim yapılması veyahut bu süreye ait fiyatın karşı tarafa peşin olarak ödenmesidir. İşyeri Sahibinin işçiyi işten çıkardıktan sonra ihbar süresini kullandırmayıp konuyu uzatırsa her şekilde ihbar tazminatını vermesi gerekecektir, cevap vermek doğru olacaktır. Çünkü ihbar tazminatının hak edilmesi ve kimin kime ödeyeceğinin belirlenmesinde değişik hususlar devreye girmektedir.

İşçiye Kıdem Tazminatı Ödenmesini Gerektiren Vaziyetler Nelerdir?

İşyerinden tazminat alamak için kaç yıl çalışmam gerekir ver işyerinden tazminatımı nasıl alırım suallerine en iyi yanıt, hak faktörün koşullarından söz etmek olacaktır. 1475 sayılı Yasanın 14. Maddesi çalışanlara ödenecek kıdem tazminatını kimi koşullara bağlamıştır. Buna göre;

Tazminatı hak etmek için her hangi bir sigortalı iş yerinde 1 ( bir ) sene çalışmak durumundadır.

İşverenin haklı sebepleri ile işhaddinin fes edilmesi.

İş sözleşmesinin işçi tarafından sıhhat, iyi niyet, işyerinde işin durması veyahut ahlak kaidelerine terslik benzeri nedenlerle feshedilmesi.

Çalışanın askerlik görevini yerine getirmesi için işhaddinin fes edilmesi.

Emeklilik hakkının ele geçirilmesi veyahut bu hakkı ele geçirmek için şart olan sigortalılık müddeti ve prim gününün doldurulması hasebiyle iş sözleşmesinin bitirilmesi.

tazminatımı nasıl alırım

Kadın işçiler için izdivaç etme vaziyetinde.

İşçinin ölümü hasebiyle gerçekleşen fesih vaziyetlerinde işçiye kıdem tazminatı, çalışma müddetinin gerektirdiği miktarda ödenmektedir.

Bu haller dışında; işyerinden tazminatımı nasıl alırım sualine verilebilecek yanıtlara kısaca değinelim.

İşçinin işyerinden kendi isteğiyle başka bir deyişle istifa ederek ayrılması vaziyetinde kıdem tazminatı ödemesi yapılmamaktadır. İşçinin sıhhat nedenleri, askerlik görevi veyahut emeklilik hakkının kazanılması gibi nedenlerle iş akdini sonlandırmak istemesi halinde ise; kıdem tazminatının ödenebilmesi için bu vaziyetlerin belgeler ile kanıtlanması gerekmektedir.

İlgili Yazı:  İyi Bir Araba Almak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

İşveren tarafından işçinin çalışma şartlarında asallı farklık yapılmak istenen vaziyetlerde; farklık teklifi işveren tarafından işçiye yazılı olarak bildirilmek zorundadır.

Gebelik ya da doğum nedeniyle işten ayrılan işçiler tarafından da işyerinden kıdem tazminatımı nasıl alırım şeklindeki suallere çok sık rastlanmaktadır. Hamilelik,Doğum,Hastalık gibi hallerin sayılmadığı ve bu nedenle işi bırakan işçi istifa etmiş olacak, bu nedenle de tazminatından vazgeçmiş olacaktır.

İstifa halinde kıdem tazminatı almak ancak bir tek şekilde olası olmaktadır. İşe giriş tarihi asal alınarak 08.09.1999 tarihinden önce sigortalılık süresi başlamış işçiler, 15 yıl ve 3600 prim gün koşulunu yerine getirmeleri halinde istifa ederek ayrılmaları halinde de kıdem tazminatlarını alabilmektedirler. 15 yıl 3600 gün sayısının ise aynı işyerinde bitirmiş olması gibi bir koşul söz konusu değil.

DÜŞÜNCELERİMİZ VE BİZ – OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir