Tanıtım Yazısı Nedir? Tanıtım Yazısı Kullanılır?

Web site işleri ile uğraşan insanların aşina olduğu; ilgilenmeyenlerin ise pek anlam yürütemediği, tanıtım yazısı nedir gibi soruları sorduğu konuyu anlatmak istedik. Tanıtım yazısı almak veya tanıtım yazısı vermek tabirleri, internet işleri ile uğraşmayan işletme sahipleri için biraz yabancı gelse de aslında bir web sitesinin reklamı için olmazsa olmazları arasındadır. İşletme sahiplerinin sıkça tercih ettiği tanıtım yazısı nasıl kullanılır? Hangi durumlarda tanıtım yazısı alınır?

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tanıtım yazısı; sizin sektörünüzde olan başka bir web sitesinde, sitenizin linkinin de yer aldığı bir içeriğe verilen isimdir. Bunu bir önek ile anlatmak gerekirse şöyle düşünebiliriz. Pet Shop üzerine bir e-ticaret siteniz mevcut. Satışlarını artırmak için reklam vermek istiyorsunuz. Bu durumda hayvanlar üzerine olan başka bir web sitesinde veya bloğa, sizin sitenizi tanıtan bir içerik girilir. Bu içerikte önemli kelimelere sizin sitenizin linki verilir. Bu şekilde tanıtım yazısı verilmiş olur.

Tanıtım Yazısı Nedir? Tanıtım Yazısı Nasıl Kullanılır?

Tanıtım Yazısı Ne Zaman Alınır?

Web sitenize tanıtım yazısı almak isterseniz bazı analizleri yapmak gerekir. İlk olarak bakacağınız, Google Analistik üzerinden sitenize günlük kaç tekil ziyaretçinin girdiğidir. Genellikle tanıtım yazısı alan web sitelerinin +200 tekil ziyaretçisi oluyor. Daha sonrasında ise bu ziyaretçilerin hangi kaynaktan geldiğini ve ne kadar süre sitede durduğuna bakmalısınız. Tanıtım yazısı verecek olan kişiler ilk etapta tamamen organik yani Google’dan ziyaretçisi olan siteleri tercih ederler. Akabinde bu ziyaretçilerin hemen çıkma oranı nedir? Eğer bu oran sizde %10’un altında ise gayet isiniz demektir. Bu tarz istatistikleri çıkardıktan sonra çeşitli webmaster forumlarında tanıtım yazısı alabilirsiniz.

Tanıtım yazısı nedir diye soran kişiler genellikle bir web sitesinin reklamını yapmak isteyen ancak duruma çok fazla hakim olamayan kişilerdir. Tanıtım yazıları ortalama 250 – 300 kelimeden oluşur ve tamamen özgün olarak yazılır.

İlgili Yazı:  AdBlocker Notify Kurulumu Wordpress Eklentisi
Bir Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir