Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Güvenlik Olma Şartları

Özel güvenlik nasıl olunur sorusunun cevabını merak eden kişiler, güvenlik olma şartlarını da aramayı eksik etmiyor. Ülkede işsizlik artmış durumda iken birçok kişiye iş imkanı sağlayan özel güvenlik nasıl olunur?

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel güvenlik görevlisi olmak için ilk etapta il veya varsa ilçede bulunan bir özel güvenlik kursuna kayıt olmanız gerekmektedir. Bu kaydın ardından ortalama 1,5 – 2 ayda bir yapılan sınavlara giriş imkanı sağlamış olursunuz. Kursa kayıt için gereken evraklar arasında heyet raporu da bulunmak zorunda.

Özel güvenlik sınavları iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki yazılı sınav, ikincisi ile atış sınavıdır. Sınavların tamamı Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Silahlı özel güvenlik yazılı sınavı toplamda 125 sorudan oluşmaktadır. 100 soruluk testten en az 60 puan almak zorundasınız. Her soru 1 puan demektir. 25 soru ise silah sorularıdır. Silah sorularının değeri ise her soru 2 puan olarak değerlendirilmektedir. Silahsız özel güvenlik belgesi almak isteyen vatandaşlar, 25 soruluk silah sınavına girmezler ve sadece 100 soruluk teste tabi olurlar. Silahsız özel güvenlik belgesi almak isteyenler için sadece bir aşama bulunuyor. 100 soruluk yazılı sınava girerek en az 60 puan alan adaylar başarılı bulunurlar. İşlem burada biter.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Özel Güvenlik Olma Şartları

Özel Güvenlik Atış Sınavı

Silahlı özel güvenlik belgesi almak isteyenler 125 soruluk yazılı sınavdan en az 60 puan alarak başarılı sayılırlar ve son aşama olan özel güvenlik atış sınavına girmeye hak kazanırlar. Burada toplamda 5 adet mermi atılacak olup toplam mesafe 15 metredir. 5 mermiden isabetli olarak atına her atış, +10 puan olarak size eklenir.

Özel güvenlik atış sınavı aşamasından önce toplamda 25 mermi atacağınız eğitime götürülürsünüz. Burada size silah kullanmayı, nasıl tutacağınızı ve atışta nelere dikkat edeceğinizi anlatırlar. Eğitim ve sınav olmak üzere her iki aşamada da size polisler eşlik edecektir.

İlgili Yazı:  Tanıtım Yazısı Nedir? Tanıtım Yazısı Kullanılır?

Özel Güvenlik Olma Şartları

Silahlı veya silahsız özel güvenlik olma şartları arasında birkaç madde bulunuyor. Bunlar:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az sekiz yıllık ilköğretim, orta okul, lise veya dengi okul mezunu olmak,
  • Silahsız özel güvenlik görevlisi için en az 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Silahlı özel güvenlik görevlisi eğitimi için en az 21 yaşını doldurmuş olmak
  • Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsa bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, emniyeti suistimal, sahtecilik, hileli iflas veya istimal ve istihlak kaçakçılığı, hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, laf atma, sarkıntılık, ırza tasallut, ırza geçme, kız, kadın, çocuk kaçırma ve alıkoyma, fuhşa teşvik, fuhuş için aracılık, uyuşturucu madde kullanma, uyuşturucu madde kaçakçılığı suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak,
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak,
  • Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl sağlığı ile özrü bulunmamak,
  • Özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

Özel Güvenlik Sınav Sonuçları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir