Müze Kart Almak? Nereden Başvuru Yapılır?

Müze kart almak genç nesillere tarihi öğretmek amaçlı hemde içinde bulunan eserler hem de sergilenen bilgiler açısından oldukça fazla önem taşır. Gerek tarihsel gerekse kültürel açıdan oldukça önemli olan müzelere giriş yapmak için müze kart kullanımı yapılır. Müze kart ile ülkede bulunan bütün müzelere girme hakkına sahip olursunuz. Bu sayede de hem istediğiniz müzeleri  açık olduğu saatlerde rahat bir şekilde gezebilir hem de birçok farklı bilgi öğrenebilirsiniz. Müzeleri ziyaret etmek isteyenler bu kartı çıkarabilir. Müze kart çıkarmak oldukça basit bir işlemdir. Tek yapılması gereken şey kimlik belgesi ve belirli bir ücret ile herhangi bir müze kart gişesine gitmektir. Müze kart çıkarma işlemi hakkında detaylı bilgiler edinmek ve ücretleri hakkında bilgi sahibi olmak için yazının devamını okuyabilirsiniz. Bu kartı çıkarmanız için yapmanız gerekenler hakkında detaylı bilgileri sizlere veriyoruz.

Müze Kart Nereden Alınır?

Müze kart sayesinde Kültür Bakanlığı‘na bağlı olan bütün müzelere ücretsiz bir şekilde girmek mümkündür. Bu kartı alabileceğiniz birçok yer bulunuyor. Müze kart almak için Kültür Bakanlığı’na bağlı olan birçok müzeye gidebilirsiniz. Aynı bakanlığa bağlı olan onlarca müzeden herhangi birine gidilerek bu kart için başvuru yapılabilir. Kart başvuru anında hemen hazırlanır ve size teslim edilir. Yani ülkedeki herhangi bir şehirde bulunan ve Kültür Bakanlığı’na bağlı olan çok sayıda müzeden birine giderek müze kart sahibi olabilirsiniz. Bir müze kart sahibi olmak ve Kültür Bakanlığı’na bağlı olan onlarca müzeyi ücretsiz gezmek bu kadar kolaydır.

Müze Kart Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Müze kart sahibi olmak isteyenler için pek çok başvuru noktası vardır. Aynı zamanda başvuru için de çok fazla belgeye ihtiyaç duyulmaz. Müze kart almak isteyen kişilerin başvuru için sadece kimliğe ihtiyacı vardır. Fotoğrafa bile gerek olmaz. Çünkü müze kart çıkartmak için kimlik üzerinde yer alan fotoğrafı kullanmak mümkündür. Yani sadece kimlik belgesi ile müze kart sahibi olabilirsiniz. 18 yaşından büyük olan öğrenciler ise indirimli müze kart almak için yanlarında bir öğrenci belgesi veya öğrenci kartı getirerek başvuru yapabilir. Öğrenci kartı veya belgesi sayesinde indirimli müze kart almak mümkündür. İki çeşit müze kart bulunur. Bunlardan biri müze kart+, diğeri ise müze kart öğrencidir. İki kart aslında aynı sayılabilir. Sadece öğrenciler için bir indirim uygulanır.

İlgili Yazı:  Bilmeniz Gereken 30 Görgü Kuralları? Eğitim Dili?

Müze Kart+

müze kart

Müze kart+ olarak adlandırılan kartı 18 ve 65 yaş arasında olan herkes alabilir. Bu kart ile Kültür Bakanlığı’na bağlı olan bütün müzelere ücretsiz girme hakkına sahip olursunuz. Aynı zamanda bazı özel müze ve kültürel – tarihi etkinlikler için de indirim ayrıcalığına sahip olursunuz. Bu kartın güncel fiyatı ise 70 TL olarak belirlenmiştir.

Müze Kart Almak Öğrenci

Müze kartın indirimli versiyonu olan Müze kart öğrenci, 18 yaşından büyük ve öğrenci olan kişiler için kullanıma sunuluyor. Bu kişiler indirimli müze kart alarak Kültür Bakanlığı’na bağlı olan farklı şehirlerdeki çok sayıda müzeye ücretsiz giriş yapabilir. İndirimli müze kartın fiyatı ise 30 TL’dir. Müze kart çıkarıldıktan sonraki 1 sene boyunca aktif olarak kullanılabilir.

18 Yaş Altı Ve 65 Yaş Üstü İçin Müze Kart Yok Mu?

Müze karttan faydalanabilen kişilerin 18 – 65 yaş arası normal kişiler ya da 18 yaş üstü öğrenci olması gerekir. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler müzelere ücretsiz olarak giriş yapma hakkına sahiptir. Yazıda belirtmiş olduğumuz şekilde müze kart başvurusu yapabilir ve müzelere ücretsiz giriş imkânı tanıyan bu karta sahip olabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir