Nasıl Abdest Alırım ?

Abdest, namaz gibi belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh ederek fiziki arınma ile yapılan hükmi bir temizliktir. Namaz kılmak, Kur’anı Kerim okumak, Tilâvet secdesi yapmak, Cenaze namazı kılmak ve Kâbe’yi tavaf etmek için abdest gereklidir.Nasıl abdest alırım ? sorusuyla ilgili aklınıza takılan her şeyi sizler için cevapladık.

ABDESTİN ALINIŞI

Abdestin alınışı; Abdest, almaya başlamadan önce “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet ederiz.

NAMAZ ABDESTİ NASIL ALIRIM ?

namaz abdesti nasıl alırım

“Eûzübillahimineşşeytanirracim. Bismillahirrahmanirrahim” Önce eller bileklere kadar ve parmak araları da ovuşturularak üç defa yıkanır.

Sağ elimize üç defa su alarak ağzımıza veririz. Her su alışta ağzımızı çalkalayarak ağızdaki suyu dökeriz.

Tekrar avucumuza su alarak üç defa burnumuza veririz. Sol el ile de sümkürür temizleriz.

Sonra iki avucumuza su alarak saç bitiminden çene altına kadar yüzümüzü üç defa yıkarız.

Önce sağ kolu dirsekle beraber üçer defa yıkarız.

Sonra sol kolu dirsekle beraber üçer defa yıkarız.

Sağ elimizle başımızın dörtte birini mesh ederiz. Yani sağ elimizi ıslatıp başın dörtte birini sıvazlayarak ıslatırız.

Her iki eli de ıslatıp serçe parmaklarımızla kulaklarımızın içini mesh ederiz. Kulakların arka kısmını ise baş parmaklarımızla mesh ederiz.

Sonra baş ve serçe parmaklarımızı kullanmadan işaret, orta ve yüzük parmaklarımızın dışı ile boynumuzu da mesh ederiz.

Ayaklara gelince, parmaklardan başlayarak önce sağ sonra sol ayağımızı topuk kemiği ile beraber üçer kez yıkarız.Ayaklarımızı yıkarken parmak aralarımızın iyice yıkanmasına dikkat etmemiz gerekir.

Not: Nasıl Abdest alırım, Kadınlar ve erkeklerin abdest alma şekilleri arasında herhangi bir fark yoktur.

Kur’anı Kerim’de Abdest; “Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere kadar kollarınızı yıkayın, başınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer su bulamazsanız temiz toprakla teyemmüm edin” (Maide 6) diye tarif edilir. Nasıl abdest alırım diye düşünmenize artık gerek yok.

İlgili Yazı:  Gusül Abdesti Nasıl Alırım ?

TEYEMMÜM ABDESTİ NASIL ALIRIM ?

teyemmüm abdesti nasıl alırım

ABDESTİN FARZLARI

 • 1. Elleri dirseklere kadar kollarla birlikte yıkamak.
 • 2. Yüzü yıkamak.
 • 3. Başın dörtte birini meshetmek.
 • 4. Topuklarıyla birlikte ayakları yıkamak.

ABDESTİN SÜNNETLERİ

 • 1. Abdest almaya niyet etmek
 • 2. Abdeste eûzü besmele ile başlamak.
 • 3. Abdeste başlamadan önce elleri bileklere kadar yıkamak
 • 4. Dişleri misvak veya fırça ile, yoksa parmaklar ile temizlemek.
 • 5. Abdest organlarını peş peşe ara vermeden yıkamak.
 • 6. Yıkanan organları ovmak.
 • 7. Ağza üç kere su almak.
 • 8. Oruçlu olmadığı zamanlarda gargara yapmak.
 • 9. Burna üç kere su vermek ve sol elle sümkürmek.
 • 10. Yıkanan her organı üç kere yıkamak.
 • 11. Abdestte çift organları yıkamaya sağ organdan başlamak.
 • 12. Eller ve ayaklarda yıkamaya parmak uçlarından başlamak.
 • 13. Sakalı olanların sakalını hilallemesi.
 • 14. Parmaktaki yüzüğü oynatarak suyun altına ulaşmasını temin etmek.
 • 15. Kulakları meshetmek.
 • 16. Boynu meshetmek.
 • 17. Başın tamamını meshetmek.
 • 18. Parmakların arasını hilallemek.

ABDESTİ BOZAN DURUMLAR NELERDİR ?

Şu durumlarda abdest bozulur:

1. İdrar ve dışkı yollarından idrar, dışkı, meni, mezi, kan gibi bir necâsetin,herhangi bir sıvının veya maddenin çıkması, yellenmek.

2. Vücudun herhangi bir yerinden kan, irin veya herhangi bir maddenin çıkması. Ağızdan çıkan akıcı haldeki kan, tükürükten fazla veya ona eşit ise abdesti bozar. Vücuttan çıkan kan akmadığı veya çıktığı yerin çevresine dağılmadığı sürece abdesti bozmaz. Yaradan çıkan irin ve sarı su da böyledir.

Çıktığı yerin dışına kendiliğinden dağılmayan bu sıvıların silinmesi halinde de abdest bozulmaz. Şâfiî ve Mâlikîler’e göre idrar ve dışkı yolları hariç vücuttan çıkan kan ve benzeri sıvı maddeler abdesti bozmaz.

3. Ağız dolusu kusmak. Kusulan şey ister yemek, ister safra veya kan olsun, abdest bozulur.

İlgili Yazı:  Instagram Takipçi Satın Alma Nasıl Olur? 2019

4. Bayılma, delirme, sarhoş olma, uyuma gibi şuurun kontrolüne engel olan durumlar. Uyku dışındaki şuur kaybına yol açan durumların süresi ve o esnada kişinin konumu ne olursa olsun abdest bozulur. Uyku halinde ise, kişinin farkında olmadan abdestinin bozulmuş olması ihtimalinin derecesi ölçü alınır. Bu sebeple yatarak derin uykuya dalma abdesti bozar, uyku ile uyanıklık arasındaki hal ise bozmaz. Oturduğu yerden uyuklamada oturuşun şekli kadar bu kimsenin durumu, abdestin bozulma ihtimalinin kuvvet derecesi de önemlidir. Bundan dolayı tereddütlü durumlarda abdest alınması tavsiye edilir.

5. Namazda yakındaki şahısların duyabileceği şekilde sesli olarak gülmek.

Hanefîler’e göre rükûlu ve secdeli namazda sesli gülme abdesti de bozar. Diğer mezhepler ise sadece namazın bozulacağı görüşündedir.

6. Cinsî münasebet veya fâhiş (aşırı) temas ve dokunma. Hanefîler’e göre erkekle kadının tenlerinin birbirine değmesi ile abdest bozulmasa da çıplak olarak veya arada bedenlerin sıcaklığının hissedilmesini engelleyecek bir giysi bulunmaksızın erkek ve kadının aşırı derecede şehevî teması, oynaşma ve kucaklaş-ması abdesti bozar. Hanefî fakihlerinin çoğunluğu temasın aşırılığında erkeğin cinsel organının sertleşmesini ölçü alırken, İmam Muhammed mezi gibi bir yaşlık çıkmadıkça abdestin bozulmayacağı görüşündedir. Şâfiîler’e göre erkek ve kadı-nın tenlerinin birbirine değmesi, Mâlikî ve Hanbelîler’e göre ise temastan cinsel haz duyulması halinde abdest bozulur.

7. Mazeret halinin sona ermesi. Su bulamadığı için teyemmüm eden kimse suyu bulunca, mest üzerine mesh yapan kimsenin -yolcu olanlara üç, yolcu olmayanlara bir gün olarak tanınan- mesh süresi dolunca, özürlü kimse için de namaz vakti çıkınca abdesti bozulmuş olur.

Hanefîler’in dışındaki üç mezhebe göre bir kimsenin kendi cinsel organına temas da abdesti bozar. Bir kimse abdest aldığını kesin olarak bilse de abdestinin bozulup bozulmadığında tereddüt etse, Mâlikîler’e göre abdesti bozulmuş olur, diğer üç mezhebe göre ise bu durumda abdest bozulmuş sayılmaz. Ağlamak, gözden yaş gelmesi, kabuk bağlamış bir yaranın kabuğunun kan çıkmaksızın düşmesi, tükürük ve sümüğe az miktarda kan karışması, ağız dolusu olmayan kusma, ısırılan elma, ayva gibi sert bir meyve veya kullanılan misvak-diş fırçası üzerindeki akıcılığı olmayan kan (diş eti kanaması hariç), sivrisinek, pire gibi haşeratın emdiği kan, namazda uyuklama, namazda sessiz gülme, tırnak kesme, tıraş olma kural olarak abdesti bozmaz.

İlgili Yazı:  Marka Tescil Belgesi Nasıl Alırım?

Abdestin bozulup bozulmadığıyla ilgili görüş ayrılığı bulunan konularda ihtiyatlı davranmak uygun olur. Özellikle imam olan kimselerin abdestinin diğer mezheplere göre de bozulmamış olmasına özen göstermesi şart değilse de yerinde bir davranıştır.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alırım ? Okumak için TIKLAYIN

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir