Mazbata Nedir? Mazbata Kimlere Verilir?

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı olan Sayın Ekrem İMAMOĞLU bugün 18:00 Mazbatasını gururla almış bulunmaktadır. Ama çoğu kişi Mazbata nedir ve kimlere verileceğini bilmemektedir. Neredeyse her seçim ardından duyduğumuz bu mazbata nedir? gibi soruların cevabı için Bu nedenle sizlere Mazbata hakkında ufak bir bilgi paylaşmak istedim.

Mazbata Nedir? Mazbata Kimlere Verilir?

Seçim dönemlerinin ardından genellikle çok duyduğumuz bir ad var Mazbata, Arapça kökenli olan kelime Osmanlı döneminden beri kullanılıyor ancak mazbata hakkında birçok yanlış algı ve bilgi de var bizde mazbata kimlere verilir ne zaman verilir nasıl ve kimler tarafından verilir

Mazbata resmi yazışmalarda tutanak rapor anlamına geliyor. Türkye Seçimlerinde sürekli ve sık sık duyulan şekilde ise Kurul’un seçilmiş ve seçimi kazanmış kişiye seçimi kazandığına dair verdiği imzalı tutanak anlamına gelir.

mazbata

Yani bu imzalı tutanak yani mazbatayı alan kişi resmi olarak seçilmiş oluyor ve görevi resmi olarak başlayabiliyor. Cumhurbaşkanlarına,Milletvekilleri,Muhtarlar, Danıştay ve Sayıştay, Yargıtay, Belediye Başkanlarına yaptığı görevlere başlamadan önce Mazbatalarını teslim alarak göreve başlamaktadırlar.

Saltanat kaldırıldıktan sonra halife olan Abdülmecid, Büyük Milet Meclisi huzurunda mazbatası verildiğini biliyoruz. Mazbata resmi seçim yapan kurum tarafından verilir.

Genel seçimlerde ve yerel seçimlerde YSK tarafından yani Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilir.

Muhtarlar mazbatalarını nasıl alır?

Oyların sayıldıktan sonra seçim kurulu tarafından mazbata hazırlanarak bölgenin en büyük mülki memuruna verilir. Seçimlerin ne zaman başladığı ve bittiği, hangi adayların önde olduğu kaç adet oy olduğu seçim defterlerindeki adların karşısında ki ıslak imzalara bakılarak geçerli veya geçersiz olduğu tespit edildikten sonra geçerliği veya geçersizliği belli olur ve onaylanır.

Sonuçlar netleştikten sonra en fazla oyu alan muhtara, asil ve yedek üyelerin kim olduğu ayrıldıktan sonra karara bağlanır.

İlgili Yazı:  Yerel Seçim Ne Oldu?

Kesinleştikten sonra dosyasında saklanarak tasdikli bir örneği iş gördüğü yerde asılmak üzere Muhtara gönderilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir