Marka Tescil Belgesi Nasıl Alırım?

marka tescil belgesi diye de adlandırdığımız , marka tescili belgesi , diğerlerinden kendini ayıran bazı özelliklerini  ( isim, sembol , harf , rakam , şekil , renk , sözcük ,ses …) kendine özel kılıp onu himayesi altına alan işleme denir.

Marka Tescil Belgesi Nedir? Ne işe yarar?

Markanızı tespit edip , diğer markalarla benzerlik araştırması yaptıktan sonra hangi mal veya hizmetlere hitap edeceğini iyi bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Marka tescil belgesi için Türk Patent Enstitüsüne ister online , ister belgeleri elden teslim edecek şekilde giderek başvuru sürecine başlamalısınız. İlk etapta başvuru kayıtları alınır, ardından marka başvuru numarası verilir , ilgili başvuru numarası verildikten sonra Türk Patent Enstitüsü uzmanları markayı,

  • *Marka olmaya yetkinliği olup olmadığı.
  • *Kamu ahlakına aykırı olup olmadığı.
  • *Dini bir sembol içerip içermediği .
  • *Meşhur bir markanın aynısı mı?

Kriterlerine bakıp inceleyerek, kendi veri tabanlarından sizin markanızın benzer olduğu ya da olmadığı düşünülen diğer markaları tespit edeler ve kendi içlerinde ‘MARKA BENZERLİK’ araştırması yaparlar. İkinci bir adımda ise markanızın ayırt ediciliğine , tanımlayıcı olup olmadığına bakarlar. Eğer markanız bu içeriklerden yoksunsa Türk Patent Enstitüsü tarafından reddedilir. Ya da markanız daha önceden tescil edilmiş bir markaya benziyor ise aynı şekilde kurum, markanızı reddedecektir. Marka başvurunuzun reddedildiği bu durumda 2 aylık süreçte itiraz hakkınız olacaktır. Bu hakkınızla birlikte Türk Patent Enstitüsü nün yeniden inceleme ve değerlendirme kurulu tarafından yeniden incelenecektir.

marka tescil belgesi
marka tescil belgesi

Marka Tescil Belgesi için Yeniden Başvuru?

Yeniden incelenen marka başvurunuz olumlu sonuçlanır , tesciline herhangi bir engel bulunmaz ise marka başvurunuz üç aylık süre içinde yayınlanmak üzere resmi marka bülteninde yayınlanacaktır. Bu üç aylık süre içerisinde diğer firmalar veya şahıslar sizin markanıza itiraz etme hakkına sahiptir. Herhangi bir itiraz gelmediği durumda Türk Patent Enstitüsü yaklaşık 1.5- 2 aylık süre içerisinde ( ilanın bitimine müteakiben) size, markanızın tescil edilebileceğini ve marka tescil belgesi düzenleme ücretini yatırarak marka tescil belgenizi alabileceğinizi bildirir.

İlgili Yazı:  Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yaparım 2019

GEREKEN EVRAKLAR NELERDİR ?

  • *Marka sahibi tarafından doldurulmak üzere verilen Marka Başvuru Formu,
  • *Vekaletname
  • *Tescil edilmesi için sunacağınız bir adet marka örneği
  • *Tescil işlemi için sunacağınız markanın başvuru ücreti

BİLMENİZ GEREKENLER

Markanızın 5 yıl boyunca çeşitli sebeplerden dolayı kullanılmaması, ve kullanıma bir şekilde ara verilmesi halinde , mahkeme kararı ile marka belgesi iptal edilecektir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir