Lazer Epilasyon Nedir? Hangi Sıklıkla Yapılmalı?

Lazer epilasyon kıllardan kalıcı olarak kurtulmanın tek yoludur. Kişiden kişiye göre değişen sonuçlarda minimum %50 maksimim %90 sonuç alınacağını söyleyebiliriz. Bu yazımızda, günümüz teknolojisinde her gün bir yenisi eklenen cihazlardan da bahsedeceğiz. Ama öncesinde lazer epilasyon kimlere yapılır ? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? İşlem sonrası riskler var mıdır varsa nelerdir ? Öncesi ve sonrası yapılmaması gerekenler ? Ve idame ettirme yöntemleri nelerdir? Bunlardan bahsedelim.

LAZER EPİLASYON KİMLERE YAPILIR ?

Genç kızlarımızda, 18 yaşını doldurmuş ve adet göreli 2 yıl olmuş olması aranan bir kriterdir. Ama yine de özel bölge lazer epilasyonu tam olarak önerilmez. Bikini kısımları dahil özel bölge hariç diğer istenen bütün bölgeler için epilasyon yaptırılabilir. Bilinmesi gereken bir detay vardır. Aslında yaş, lazer epilasyondan alınacak olan sonucu ciddi oranda etkileyen bir detaydır. Çoğu uzman bunu atlasa da, 30 yaş üstü bir bireyin 18 yaşındaki bir bireye göre alacağı sonuç daha kalıcı ve daha memnun edicidir. Yaşı küçük olan bireylerin hormonları çok daha aktif olduğu için ne kadar kaliteli bir hizmet alırsa alsın, sonuç bir yere kadar olacaktır. Bu noktada yaşı küçük olan bireyler lazer epilasyon tedavisine uygun bulunurken , velisine bu bilgi mutlaka verilmelidir.

İleriki yaşlara hazırlık olabileceğini, ağda epilatör veya jilet yaptırmak yerine , kalıcı yok etme yöntemi seçilerek ne kadar sonuç alınabilirse alsın mantığı ile gelinmesi gerektiği mutlaka söylenmelidir. Lazer epilasyon bilindiği üzere bay-bayan yapılan bir uygulamadır. Kadınlarda olduğu kadar erkeklerin de kıllarını kalıcı olarak yok etmek istemeleri normal bir durumdur. Lazer epilasyon yapılmadan önce bir tavsiye olarak , hormon testi yaptırmanızın, işlem protokolündeki gidişatta memnuniyetiniz açısından önemli bir detay olduğunu düşünüyorum. Hormonel problemi olan bireyler lazer epilasyondan sonuç alamazlar , ödedikleri ücret, ayırdıkları zaman boşa gideceği gibi aktif hormonlar yüzünden kıl kökleri sürekli tetiklenecektir. Ancak bir kan testi yaptırıp , hormonel bir bozukluk ortaya çıktığı taktirde , hekimin önereceği hormon ilaçlarıyla birlikte lazer epilasyona devam edilip, işlem kalitesi artırılabilir.

İlgili Yazı:  Cilt Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır? Püf Noktaları?

LAZER EPİLASYON KALICI BİR HASAR BIRAKIR MI ? ACI VAR MI ?

Eskiden merkezlerde işlem yapılan ekipmanlar bu kadar konforlu ve acısız değildi. Bir danışan olarak kişi, ilk olarak ‘acıyor mu ?’ sorusu sorardı. Şu anda uygulama yapılan cihazların çoğu 4 mevsim uygulanabilen, özel bölge dışında diğer bölgelerde herhangi bir acı hissettirmeyen yanık ve acı riski olmadan yapılan konforlu cihazlar. Uzmanların mutlaka uyarması gereken konular arasında işleme nasıl gidileceği, işlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler, ara dönemlerde yapılması ve yapılmaması gerekenler yer alıyor ki, bu da kalıcı bir hasar bırakmaması için danışanın uyması gereken kurallar arasına giriyor.Ve tabiki işlem yapan uzmanın bu konudaki donanımı çok önemli. Eskiden duyduğumuz yanıklar eğitimsiz personellerin yol açtığı olumsuz vakalardan oluşuyordu. Şimdi biraz daha bilinçli olunduğunu düşünüyorum ama siz siz olun hizmet aldığınız personelin yeterlilik sertifikasının olup olmadığından emin olun. Bu size güven verecektir.

LAZER EPİLASYON ÖNCE ve SONRA YAPILMAMASI GEREKENLER

Lazer epilasyon derinin birkaç kat kadar altına gönderilen ışık ve sıcaklık sayesinde kıl köklerinin yanma işlemidir. Deri altı işlemi olduğu için ve derinin üstüne uygulandığı için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar var tabii. Epilasyon işlemine gitmeden önce, gittiğiniz yerdeki cihazın sistemine göre,size kıllarınızın sıfırlanması veya biraz uzun bırakılması söylenebilir. Bu bilgiyi alırken mutlaka iyice anlamış olduğunuza emin olun. Ve benden size bir tavsiye, kıllarınıza traş yapmaları için size merkezde yardımcı olacaklarını söylediklerinde bunu kabul etmeyin, kendi evinizde kendi şahsi traş bıçağınızla almak istediğinizi söyleyin.

Deri üstüne uygulanan bir işlem olabilir fakat, steril olmayan bir ortamda kime ait olduğunu bilmediğiniz bir aletle dönüşümü mümkün olmayan hastalıklar kapılabilir, unutmayın. Lazer epilasyona gitmeden hemen önce kese yapılmamalı , solariuma girilmemiş olmalı , bronzlaştırıcı ürünler kullanılmamış olmalıdır. Eğer hemen önce kökten alım yapılmışsa ( ağda, epilatör, cımbız vs. ) 15 gün boyunca kıl köklerinin tekrar oluşması beklenmelidir. Bu bilgiyi de atlamayım ki, işlem sonucumuzu etkilemesin. İşlemden hemen sonra banyo yapılmamalı , kese lif uygulamalarından uzak durulmalıdır.

İlgili Yazı:  Turkcell Kontratlı Telefon Almak 2019

KAÇ SEANSTA BİTİYOR ?

Lazer epilasyon uygulaması için merkezlerin belirlemiş olduğu seans ve paket uygulamaları bulunmakta. Tabi ki yoğunluğa göre bir tercih yapılmalı ve tek bir seansta kılların yok olacağı asla beklenmemelidir. Ayda bir işlem alarak toplamda 8-10 seans arası bir pakete dahil olunmalı ve işlemler aksatılmamalıdır.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR ?

Lazerepilasyon kıl kökü sertliği uygun olan, pigment açısından lazere uygun ve kullanılan cihazın başlık boyutuna uygun olan her bölgeye uygulanabilir. Küçük bölgelere uygulanırken, uzmandan bir abeslang ile (spatula ) kaşlarınızın veya saçlarınızın kapatılmasını isteyin. İşlem esnasında mutlaka koruyucu gözlük takılmalı, ani hareket değişimlerinden uzak durulmalıdır.

DİODE ( BUZ BAŞLIK ) EPİLASYON NEDİR?

lazer epilasyon

Son sistem olarak sizlere önerebileceğim bir epilasyon çeşididir diode. Buz başlığı sayesinde neredeyse hiç hissetmediğiniz, hızı sayesinde eski sistemlere oranlara neredeyse bütün vücut işlemi için 30 dakikada bitebilen en yeni en güncel sistem.

PAKET PROGRAMI BİTTİKTEN SONRA KILLAR NASIL ALINMALI ?

Önerilen paket bittikten sonra , kontrollü bir şekilde ilerleyen bu zaman dilimi kişinin yüzde kaç sonuç aldığını gösterecektir. Kişi düzenli gelip , dikkat edilmesi gereken herşeye dikkat etmişse ve aldığı sonuç onu tatmin etmiyorsa , işverenin insiyatifiyle seans sayısı eklenebilir, ilgilenen personel dışında bir uzman görevlendirilip onun takibine bırakılabilir. Eğer memnun kalmışsa ve kalan yüzde 10 luk ince tüyleri için ne yapması gerektiğini soruyorsa, üç ay da bir lazere devam edilebileceği ve bu sürenin onu tatmin edeceği söylenebilir.

CİLT BAKIMI NEDİR ?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir