Hızlı Tren Bileti Nasıl Alırım?

Hızlı tren özellikleri ve Hızlı tren bileti alma detayları.

Hızlı Tren bileti – 31 Mart 2009 senesinde açılarak internetten ve tren istasyonlarından hızlı tren bileti almamıza olanak sağlıyor ve Türkiye Cumhuriyetine büyük bir katkı sağlamakla birlikte, ulaşımda ki büyük sorunları çözerek Araç mesafe sürelerini de düşürerek yardımcı oluyor . Hızlı tren 2 etaptan oluşarak Eskişehir – Ankara ve İstanbul – Eskişehir olarak 10 ayrı bölüm ile oluşan 245 kilometrelik Ankara-Eskişehir yolu diğer mevcut hatlardan bağımsız şekilde Saatte 250 KM hıza ulaşarak tamamlıyor. Standart sistemlerden farklı olarak Otobüs konforunu ve uçak konforu sunuluyor. Hızlı tren bileti alırken 6 Vagon seçeneği ile karşılaşıyoruz. Aslında hızlı tren de sistem olarak 2 gruptan oluşmaktadır.

Business Class Vagon : 2+1 düzeninde deri kaplı 940 mm ara koltuk boşlukları ile bizlere ferah bir yolculuk hizmeti sunuyor. Ayrıca Yayın ve Müzik yayınları yapılmaktadır, bir uçak veya otobüs konforunu belki de daha üst düzey bir rahatlık yakalayacaksınız. Kişi tecrübesi ile sabittir ki beğeneceksiniz.

Birinci Sınıf Vagon : 940 mm ara koltuk boşlukları ile birilikte burada da 2+2 Sistemi ile rahatlık sunuluyor. Ayak dayama yerleri, kol dayama, baş dayama yerleri,priz,ses girişi,çöp kutusu mevcuttur.

Hızlı Tren Bileti Nasıl Alırım?

Hızlı tren bileti almak için 6 farklı yol izlenebilir, kısaca size özetleyeyim.

  1. Güncel olarak kullanılan EYBİS Elektronik Yolcu Bilet Satış – Rezervasyon Sistemi internet üzerinden kredi kartınız ile indirimli ve avantajlı biletler alabilirsiniz.
  2. Kredi kartı vb. ürünleri kullanmıyorsanız eskisi gibi nostaji yapabilirsiniz. Tren Gar/İstasyonlara giderek gişe görevlisinden hızlı tren biletinizi alabilirsiniz.
  3. Hızlı tren bileti TCDD yolarının Çağrı Merkezini arayarak alabilirsiniz. Çağrı Merkezi Numarası : 444 TC DD ( 444 82 33 )
  4. Toplu taşımalarda olduğu gibi bilet alma sistemi Trenmatik ile hızlı tren biletinizi gişeye girmeden, Gar ve İstasyonlardan alabilirsiniz. Trenmatik bulunan şehirler ;
trenmatik olan istasyonlar

5. Standart hızlı tren biletlerimizi şubelerden aldığımız gibi bilet satan acentelerden alabiliriz.

İlgili Yazı:  Marka Tescil Belgesi Nasıl Alırım?

6. Son olarakta PTT şubelerinden veya online şubelerden de iade,değişiklik,satış olarak yapılmaktadır.

Şimdi ise resimli anlatım ile hızlı tren biletini adımları izleyerek alabilirsiz.

Öncelikle yapmamız gereken EYBİS ( Elektronik Yolcu Bilet Satış – Rezervasyonu için siteye giriş yapıyoruz. Dahan sonra karşımıza gelen ekranda Nereden-Nereye bölümleri tarihle birlikte seçilerek DEVAM butonuna basılmalı.

hızlı tren bilet alma

Nereden-Nereye bölümleri tarihle birlikte seçilerek DEVAM butonuna basılarak diğer sayfaya geçiyoruz.

hızlı tren bilet seçimi

Karşımıza gelen hızlı tren bilet sisteminde bize uygun olan saat aralıklarını seçerek Vagon tipi de seçilebilir ( Ekonomi,Business,Yemekli ) olarak mevcuttur. SEÇ dedikten sonra diğer resmimize geçiyoruz.

hızlı tren bilet koltuk seçimi

Son sayfaya geçmeden önce bize koltuk seçimi yaptıracak bir sayfa çıkacaktır. Vagonlar üzerinde boş bulduğunuz koltuk seçimini yaptıktan sonra Ad Soyad,TC kimlik no,Cinsiyet, ve TARİFE seçerek hem indirimli binebilirsiniz. Özellikle hızlı trende evcil hayvan taşımak için yanınızda ki koltuğu alıyorsunuz ve bu ücretsiz olarak yapılıyor. Evcil hayvanlarınız ile de hızlı trende seyahat edebilirsiniz.

Daha sonra Kredi Kartı bilgilerinizi girerek Hızlı tren bilet alma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Bölümde yazdığınız mail adresine Mail, Telefonunuza da GSM gelmektedir. Mail üzerinden internetten çıktı alarak hızlı tren biletinizi gösterebilirsiniz. Diğer türlü ise Gar/İstasyonlara giderek gişeden PNR numaranız ile biletinizi alabilir ve trene geçiş yapabilirsiniz.

ARAÇ MUAYENE RANDEVUSU NASIL ALIRIM ?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir