Hamileliğin Belirtileri – Test Olmadan Hamilelik Nasıl Anlaşılır ?

Hamile kalmak isteyenlerin en sık başvurduğu yöntem hamilelik testleri, hamilelik testleri çoğu zaman sonuç verse de en erken hamileliğin belirtileri anne adaylarının vücutlarındaki ciddi değişimler oluyor bazıları ise hastaneye gitmek istemiyor.

Hamileliğin test olmadan doğal yollar ile veya yaşanan zaman zarfı içerisinde nasıl anlayacağınız başlıklar halinde hazırlandı. Hamileliğin erken belirtileri olan etkenlerde içerikte mevcut durumdadır.

Hamileliğin Erken Belirtileri?

hamilelik belirtileri

ADET GECİKMESİ

Hamile olduğunuzun en önemli habercisi kontrol ettiğiniz adet düzenine göre ayarladığınız tarihte kanama yaşanmaması durumunda aklınıza hamile olduğunuz ihtimalini getirir. Tabii ki her adet gecikmesi hamilelikten dolayı yaşanmayabiliyor hava değişikleri, stres hormonal  rahatsızlıklar bu gecikmeye neden olabilir.

MİDE BULANTISI

Hamileliğin ilk haftalarında artan hormon seviyeleri nedeniyle hazım zorlaşır ve bu durum mide bulantısına neden olur ayrıca bu utemisin büyümesi ile mideye baskı sonucunda da bulantı sorun yaşanabilir özellik sabah bulantıları şeklinde kendini gösterir. Bir çok hamilelikte bulantı yaşanmamaktadır. Bu anne adaylarında değişiklik göstermektedir.

BAŞ DÖNMESİ

Baş dönmesi ilk zamanlarda ortaya çıkmaktadır, bu da diğer anne adaylarında olduğu gibi değişiklik gösterebilir. Baş dönmesi yaşanmayabilir. Ama diğer anne adaylarında kan şekeri ve kan basıncı düştüğü için baygınlık geçirebilirler.

LEKELENME TARZINDA KANAMA

Gebeliğin en erken belirtilerinden biridir. Lekelenme tarzında kanama yumurta yerleşirken bu kanamanın olması normaldir, lekelenme tarzında kanamak pek çok nedene bağlı olabildiği için doktorunuza başvurunuz.

YORGUNLUK UYKU HALİ

Hamileliğin başlarında kendini sürekli yorgun hissetme halsizlik ve sürekli uyku hali yaşanabilir. Bunun en temel nedeni hamilelik hormonu olan progesteronu yükselmesidir progesteronun yatıştırıcı etkisi uyku isteğinde artışı neden olur. Sizde sabahları yataktan bir türlü kalkamıyorsanız. Televizyonun karşısında aniden uyuya kalıyor sanız hamile olabilirsiniz..

İlgili Yazı:  Evde Yapılacak İşler Evde Para Kazanma Yolları 2019

GÖGÜSLERDE HASSASİYET VE BÜYÜME

Tıpki önce dönemde hissedilen ağrı şişkinlik ve hassasiyet hamileliğin erken belirtilerinden biridir, bu belirtileri meme ucundaki renginin koyulaşması da eşlik edebilir.

RUH HALİNDE DEĞİŞİKLİK

Hamilelikte birlikte değişen hormonal dengeler anne adayının ruh halini etkiler ve aşırı değişimlere neden olabilir. Hiç neden yokken ağlamaya başlamak aşırı duygusallaşma aşırı sinir en sık görülen belirtilerdendir.

HAFİF KANAMA

Bazı kadınlar embriyo rahme yerleşirken has bir vajinal kanama yaşarlar buna yerleşme kanaması implasyon kanaması denir. Dolayısıyla hamileliğin ilk haftası belirtileri arasında sayılabilir, yerleşme kanaması genellikle döllenmeden 5 10 gün sonra muhtemelen de adet olmayıp beklediğin tarihten daha erken görülür ve döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucunda oluşur.

KARINDA ŞİŞKİNLİK HİSSİ

En erken hamilelik belirtilerinden biri olabilir. Çünkü döllenmenin ilk anlarından itibaren başlayabilir eğer kendini pompa ile şişirilmiş gibi hissediyorsan, onun şimdiden değişen hormonları ile ilgili olduğunu düşünebiliriz. Hamileliğiniz boyunca vucüt sıcaklığınızı kontrol ederseniz 1 derece yüksek olduğunu göreceksiniz..

Bilmeniz Gereken 30 Görgü Kuralları? Eğitim Dili?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir