Araç Muayene Randevusu Nasıl Alırım 2019

Her gün ayağınızı yerden kesen, trafik ya da işleriniz sebebiyle belki de en fazla zaman geçirdiğiniz araçlarınız da yorulur. Onların düzenli olarak muayene ettirilmesi, bu vasıta ile muhtemel arızaların zamanında tespit edilmesi can sağlığı açısından çok önemlidir. Bu sebeple araç muayenesi, araç sahiplerinin atlamaması gereken bir konudur. Üstelik 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereği de araç muayenesi zorunlu tutulmuştur. Yetkili tek kuruluş TÜVTÜRK’te yaptırılan bu araç muayeneleri, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerini kontrol eder. Gelin, birlikte araç muayenelerine dair ne varsa birlikte inceleyelim. Adım adım neler yapılması gerektiğini özetleyelim ve araç muayene randevusu nasıl alırım sorunun cevabını sizlere verelim.

ARAÇ MUAYENESİNDE RANDEVU

Tüm araç sahipleri TÜVTÜRK web sitesinden online olarak randevu alabilir. Randevu alma süreçlerini adım adım aşağıda bulabilirsiniz. Randevu alma işlemi ücretsiz olmasının yanı sıra çok da kolay. Araç muayene randevusu almak için TIKLAYIN

DİKKAET ETMENİZ GEREKENLER

Araçların yeterliliklerinin ölçüldüğü muayenede, aracın borç durumu da önemlidir. Muayeneye girmeden önce trafik, köprü, yol vb. cezaların olup olmadığını mutlaka kontrol etmeniz gerekir. Diğer yandan zorunlu trafik sigortanızın geçerli olup olmadığından emin olmalısınız. Bu konular geçerlilik süresini doldurmuşsa aracınız muayeneden geçemeyecektir.

Muayeneye girmeden önce dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise egzoz gazı emisyon ölçümüdür. Tüm TÜVTÜRK istasyonlarında bu ölçümü yaptırabilirsiniz.

RANDEVUDA ADIM ADIM

1.ADIM : TÜVTÜRK’ün internet adresinde yer alan Ücretsiz Randevu bölümüne tıkladığınızda karşınıza gelen ekrana Plaka No, Ruhsat Seri No ve randevu alınacak şehir bilgisi girilerek istasyonların yoğunluğuna göre dilediğiniz gün ve saatte randevu alabilirsiniz. Araç muayene randevusu için değerler.

Önceden alınmış randevularında değişiklik yapmak veya iptal etmek isteyenler de Ücretsiz Randevu bölümünü doldurup bir sonraki adımda istedikleri güncellemeyi yapabilirler.

İlgili Yazı:  Hızlı Tren Bileti Nasıl Alırım?

2.ADIM : İkinci ekranda ise karşınıza TÜVTÜRK’ten almak istediğiniz hizmet türünü seçmeniz gerekiyor. Burada iki seçenek karşımıza çıkıyor. Tespit Muayenesi, ücretsiz olarak aşağıdaki uygulamalar için yapılmaktadır:

 • *Araç üzerine logo işletilmesi veya söktürülmesi
 • *Şasi ve motor numarası tespiti,
 • *Servis araçlarına kuşak taktırılması ve söktürülmesi
 • *Taksimetre taktırılması,
 • *Hususi otomobilin ticariye ya da ticari taksinin otomobile dönüştürülmesi.

 ==> Siz kendiniz için en doğru seçeceği seçip ilerleyin.

3.ADIM : Sonraki adımda karşınıza randevu için tarih ve istasyon seçim ekranları gelecektir. İstasyonların yoğunluğuna göre istediğiniz tarih ve istasyonu seçebilirsiniz.

4.ADIM : Ardından seçmiş olduğunuz tarih ve istasyona uygun olarak randevu saatinizi seçmeniz istenecektir.

5.ADIM : Son adımda ise randevunuzun özetini üst kısımda görebilir ve iletişim bilgilerinizi girip randevuyu onaylayabilirsiniz. Ardından cep telefonunuza ve e-posta adresinize randevu bilgileri iletilecektir.

**Web sitesinin yanı sıra haftanın 6 günü, 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren araç muayene randevu telefonu, 0 850 222 8888 arayıcılığıyla çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz. TÜVTÜRK iletişim formuna linkten ulaşabilirsiniz.

ARAÇ MUAYENESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Araç muayenesi için gerekli belgeler konusuna geçmeden önce kontrol etmeniz son şey ise ilk yardım çantasıdır. Her aracın bagajında mutlaka olması gereken ilk yardım çantasının yanında üçgen reflektör ve yangın söndürme cihazının mutlaka olması gerekir. İlk yardım çantasın içerisinde olması gerekenler ise aşağıdaki şekildedir: Araç muayene randevusu için sağlık kiti ve diğer ihtiyaçlar önemlidir.

Araç muayene sağlık kiti
 • Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m) – 2 adet
 • Hidrofil gaz steril (10×10 cm 50’lik kutu) – 1 kutu
 • Üçgen sargı – 3 adet
 • Antiseptik solüsyon (50 ml) – 1 adet
 • Flaster (2 cm x 5 m) – 1 adet
 • Çengelli İğne – 10 adet
 • Küçük makas (paslanmaz çelik) – 1 adet
 • Esmark bandajı – 1 adet
 • Turnike (En az 50 cm örgülü tekstil malzemeden) – 1 adet
 • Yara bandı – 10 adet
 • Alüminyum yanık örtüsü – 1 adet
 • Tıbbı eldiven – 2 çift
 • El feneri – 1 adet
İlgili Yazı:  Nasıl Abdest Alırım ?

*Araç muayenesi için bunları unutmayın!

 • *Ruhsat
 • *Kimlik
 • *Trafik sigortası

Burada hatırlatmamız gereken en önemli detay, aracın başka biri tarafından muayeneye götürüldüğünde yapılması gerekendir. Eğer ilk kez aracınız başka biri tarafından muayeneye götürülüyorsa kimlik dışında herhangi bir belgeye gerek yoktur. Ancak aynı kişi aynı aracı ikinci defa araç muayenesine götürüyorsa mutlaka noterden onaylı vekâlet hakkına sahip olmalıdır.

UNUTULMAMASI GEREKENLER

Araç muayenesi için gerekli belgeler eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra artık aracınız muayeneye girmeye hazırdır. Son olarak araç muayenesi için gerekli ücreti yatırmanız gerekecektir. Bu ücreti, tüm TÜVTÜRK istasyonlarında bulunan gişelere yatırabilirsiniz. Unutmamanız gereken şey, ücretlerin nakit olarak alındığıdır.

Bir diğer önemli konu ise LGP’li araçlar için geçerli olan maddedir. Eğer aracınız LPG ile çalışıyorsa tank ve regülatörlerin marka ve seri numaralarının okunur olması gerekir. Okunur olmayan bu bilgiler, araç muayenesi sırasında problem yaratacaktır. Bunun yanı sıra, aracınızdaki LPG’nin mutlaka ruhsata işlenmiş olması gerekir.

Tüm adımları yerine getirdikten sonra ise geriye yalnızca beklemek kalıyor. Bu adımları eksiksiz yaparsanız aracınız muayeneden başarılı bir şekilde çıkacaktır. Ancak işlem biraz uzun sürebileceğinden muayene için en az iki saatinizi ayırmanız gerekir.

Bu Belgelere Ek Olarak, Üzerinde Tadilat Yapılan ve Tadilat Sonrası Muayenesi Yapılacak Araçlar İçin:

Tadilatı yapan mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları

Tadilat sonrası kontrollerden geçtikten sonra, gerekli tüm evraklarla birlikte “Trafik Tescil Büroları”na gidilerek, araç üzerinde yapılan değişikliğin mutlaka bildirilmesi ve tescil kayıtlarına işletilmesi gereklidir.

ARAÇ MUAYENEDEN GEÇMEZSE NE OLUR ?

Kontrolleri yapılan araçlar, kontrollerden geçemediği takdirde eksikliklerinin tamamlanması ve 1 ay içerisinde tekrar kontrole götürülmesi gerekmektedir. Ücretsiz tekrar hakkı için ilk randevu alınan aynı istasyona veya aynı ildeki diğer tüm sabit istasyonlara gitmelisiniz. Eğer 1 aylık süre geçirildikten sonra gelinirse, ücretsiz tekrar hakkı kaybedilir ve yeniden ücret ödenmesi gerekir. Araç Muayene randevusu süresini geçiren araçlara uygulanan cezai yaptırım konusuyla ilgili 2018 Araç Muayene Fiyatları​ blog yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

İlgili Yazı:  İşsizlik Maaşı Nasıl Alırım 2019? Nasıl Başvuru Yaparım?

ARAÇ MUAYENE SORGULAMA

Aracınızın son kontrol tarihini unuttunuz ya da ikinci el araç alıyorsunuz ve kontrol etmek istiyorsunuz. Bu durumda  Plaka No ve Muayene Numarası ile TÜVTÜRK’ün internet sitesinden sorgulama yapabilirsiniz.

Muayene sonrası kasko sigortası yaptırarak aracınızı güvence altına almayı unutmayın.

 • Nasıl Pasaport Alırım 2019 – Okumak için TIKLAYIN

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir